Modem Resetleme Nasıl Yapılır?

Modem Resetleme Nasıl Yapılır? ne işe yarar modem resetleme, kullandığınız modemin fabrika çıkışı ayarlarına geri döndürülmesini sağlar. Bu sayede bağlanılan modem üzerinde sonradan yapılan tüm ayarlar sıfırlanmış olur. Aynı zamanda modem arayüz şifresi ve wifi şifresi de değiştirilmişse yine fabrika çıkışında ayarlanan şifre olarak otomatik şekilde güncellenecektir. Wifi şifresi değişmiş olacaktır. Önceden kullandığınız wifi şifresi ile tekrar giriş yapamayacaksınız. Artık yeni wifi şifreniz modemin altında yazan şifre olacaktır.

Modeme reset attığınızda modem resetleme işlemi gerçekleşeceğinden modem üzerinde yaptığınız değişiklikler ve modem arayüz şifresi, kablosuz (wifi) şifresi, yaptıysanız mac filtrelemesi, DNS ayarları, modem ismi gibi kısımlar fabrika çıkışındaki haline geri dönecektir. Modem resetleme yapmadan önce önemli değişikliğiniz varsa not etmenizde fayda var.

Aynı zamanda modeme reset atınca yani modem sıfırlama yapıldıktan sonra kablosuz ağa bağlı, wifi bağlantısında olan cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar, tabletler gibi tüm cihazların bağlantısı kopacaktır. Sadece modeme kablolu bağlantı sağlayan, “ethernet” üzerinden, bilgisayarlar ağa bağlı kalacaktır. Endişelenmenize gerek yok diğer cihazlara yeni wifi şifresini yazarak tekrar kablosuz bağlantı sağlayabileceksiniz. Wifi şifreniz ise modeminizin altında yazan “Kablosuz Ağ şifresi” olacaktır.

Modem sıfırlama diğer bir deyişle  modem resetleme yaptıktan sonra, yeni modemlerde otomatik kurulum gerçekleşmektedir. Yani modemi sıfırladığınızda sizin interent servis sağlayıcınıza göre Türk Telekom, Vodafone, Superonline, D-Smart, Milenicom, Huawei, Kablonet modem kurulumu kendiliğinden gerçekleştirilmektedir. Ancak bazı durumlarda modeminizin markası ve modeline göre modem fabrika ayarlarına döndürüldükten sonra otomatik kurulum gerçekleşmeyebilir. Bu durumda internet servis sağlayıcı firmayı arayarak kurulum bilgilerini isteyebilirsiniz.

Modem Resetleme | Modem Sıfırlama

Modem resetleme, modem sıfırlama herkesin yapabileceği kolay bir işlemdir. Yaklaşık 15-20 saniyede gerçekleştirilebilir. Hemen anlatıma geçelim, modem resetleme işlemi için öncelikle “Reset” tuşunu  bulmakla başlayalım, modeminizin arkasında, gelen internet bağlantı kablosu ve yanında da varsa bilgisayarınıza giden bağlantı kabloları bulunur. Genellikle onların bitişişinde de modem resetleme butonu yer alır, ama bu çıkıntı değil de kürdan ya da toplu iğne ucu kadar bir delik şeklindedir.

Üzerinde “Reset” yazar. Modem resetleme işlemini yapmaya yarar.

Bu deliğe daha önce de söylediğim gibi kürdan ya da iğne ucuyla 15-20 saniye kadar bastırın, modemin tüm ışıkları yanıp sönmeye başladıysa tebrikler modem resetleme işleminiz gerçekleşmiş oldu. Tüm bilgiler ve ayarlar fabrika çıkışındaki halinde döndü. Eğer modem üzerindeki ışıklar yanıp sönmeye başlamadıysa işlemi tekrarlamanız gerekmekte.

Modem resetleme, sıfırlama yaptıktan sonra şimdi internet bağlantımızın gelmesini bekliyoruz. Modem arayuz ayarlarını otomatik şekilde yapıp internet bağlantısnı kurmaya çalışacaktır. 10-15 Dakika içinde tekrar internetiniz gelmezse, öncelikle kabloların bağlantılarını kontrol edip, modem ayarlarınızı yapmak üzere internet satın aldığınız firmayı arayabilirsiniz. Türk Telekom, Vodafone, Superonline, D-Smart, Milenicom, Huawei, Kablonet modem kurulumunuzu yapmalarını isteyebilirsiniz.

Şimdi ise modem arayüzüne bağlanmayı deneyelim, maodem arayüzüne giriş için, tarayıcımızın adres satırına 192.168.1.1 yazarak gir diyelim, genellikle modem arayüz IP adresi 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 şeklindedir. Bunları yazdığınızda modem arayüz ekranı gelmediyse karşınıza, modeminizin altında yazmaktadır bulamadıysanız  modem ip adresi bulma konumuzdan faydalanabilirsiniz. Modem arayüzüne giriş yapmak için yine modemnizin altında yazan modem kullanıcı adı ve şifreyi kullanabilirsiniz. Emin olamıyorsanız Modem Arayüz Kullanıcı Adı ve Şifreleri yazımızda modem marka ve modeliyle şifrenizi öğrenebilirsiniz.

Arayüze sağlıklı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, kablosuz ağ şifresi yani wifi şifresini ve wifi kullanıcı adını değiştirmek isterseniz wifi şifre değiştirme başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

4 1 oyla
İçerik Puanı
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Görüntüle
0
Kolayca Soru Sorabilirsinizx
()
x